Resultat trailtour

Damer

PlaceringNamnTeam/StadTOTALSkatås RyggarMora TrailSalming Idre FjällmaratonÄngsö TrailrunHärnö TrailHoka Torekov-BåstadRya Åsar Trail Run
1Karin NilssonUllevi FK765200165200200
2My SvenssonTeam Salming/Team Billingen X-Trail671180146165180
3Johanna SödergårdDiccfors träning612165158180109
4Ann BranebyVästerås441124165152
5Jenny HedbornStenungsund363140109114
6Ida LarsenGöteborg292146146
7Marie RobertssonEQ/Team Powerwoman266114152
8Malin BessonFalun200200
8Ebba GanslandtIFK Lidingö SOK200200
8Louise Jernberg200200
8Kristin DahlqvistOK Kåre200200
12Lovisa DanielssonDala-Järna IK180180
12Ida NilssonHögby IF180180
12Kerstin Axelsson180180
12Amanda NilssonKarlshamn180180
16Petra KlevmarUmara Sportsclub165165
16Josefin RakosFK Åsen165165
16Linda KarlssonTeam maratonterese165165
19Sara AxblomMölndal158158
19Ida ErikssonMora biathlon158158
19Emilia BrangefältVästerås158158
19Solvår NergårdWTRS158158
19Vilda ThulinRiksgränsens Löparkollektiv158158
19Catrine GunnarssonFalkenbergs RR158158
19Therese FredrikssonBorås Löparklubb158158
26Lucyna WiktorSM Sport152152
26Lisa LeeGrebbestad152152
26Fanny BorgströmThe North Face152152
26Helena WallinÄlvsjö152152
30Anneli VivlénBrunflo IF146146
30Nina Sahlin146146
30Zara LundgrenNordanstigs Friidrott146146
30Anette CarlssonHuskvarna146146
34Moa AnderssonFalun140140
34Elin VikströmPite Runners LDK 140140
34Jenni Jalonen140140
34Sofie AhlbergUmeå140140
34Helena HallgrenSimlångsdalens IF140140
34Lisa NelsonFlow coaching140140
40Charlotte BakerGöteborg134134
40Madelene MinattiSkeriol IF134134
40Emilia MöllerVästervik134134
40Sara-Lena StoltVästerås134134
40Emma SundelinBergeforsen134134
40Kajsa BergEnhörna IF134134
40Anna GöranssonBorås Löparklubb134134
47Linda SparrLomma129129
47Sara HolmStrömstads Löparklubb129129
47Helene Malmgren129129
47Sandra TimanHaik dam129129
47Matilda AllrothStyrsö129129
47Ida WånggrenJönköping129129
53Erika AbrahamssonKoskullskulle124124
53My Börjeson124124
53Linda AlmqvistSundsvall124124
53Lotta EnbergHalmstad OK124124
53Frida GarmeniusFalköping124124
58Jill JohanssonOk Älgen119119
58Stina ErikssonLinköping119119
58Louise Fridholm119119
58Amanda ÅströmSundsvall119119
58Evelina JärvinenForest Femmes119119
58Nina HagmanTeam Minos SC119119
64Annika GrynneStöpen114114
64Jenny KlingFjällfitorna114114
64Ulrika Oberre114114
64Linn AxelssonÄrla IF114114
68Erika SvärdVästerås109109
68Pernilla ErikssonGävle109109
68Therese Evertsson109109
68Josefin DehnischCoconut surfers109109
72Elisabeth HaukelandBORLÄNGE104104
72Mimmi SvenssonVärnamo104104
72Frida Arvidsson104104
72Malin EdlundAlnö104104
72Hanna WardTeam Grönhult Sofiero104104
72Ida DjärfEksjö104104
78Mirelle StrandbergOrsa SK100100
78Sofia AsplundOK Norrvirdarna 100100
78Isabelle JensenSvenska Downföreningen100100
78Sara RydinStockholm100100
78Emma WanbergTorslanda100100
78Carin NeroGöteborg100100

Herrar

PlaceringNamnTeam/StadTOTALSkatås RyggarMora TrailSalming Idre FjällmaratonÄngsö TrailrunHärnö TrailHoka Torekov-BåstadRya Åsar Trail Run                      
1Andreas LundbladFalkenberg Allstars808134165124180165140158
2Fredrik BakkmanIFK Göteborg Orientering758200158200200
3Robbin KantarpFinspångs AIK546146200200
4Joel SprångSprång Träning & Äventyr495124158104109
5William EnglundReftele484152180152
6Sebastian LjungdahlTeam Salming380180200
7Tommy KarlssonUlrika IK200200
8Jesper LundbergHunflens LS/Asics Frontrunner180180
8Anders FoxSpårvägens FK180180
8Hector HainesTeam Merrell180180
8Albin AnderssonMarkbygdens OK180180
12Jonatan FridolfssonSävedalens AIK165165
12Markus LivingFalun165165
12Niclas Lestander165165
12Viktor ZackrissonEnhörna IF165165
12Henrik HåkanssonGöteborg Majorna OK165165
17Erik Ivarsson SandbergOK Denseln158158
17Henrik Karlsson158158
17Anton ErikssonLager 157158158
17Johan GustafssonIS Göta158158
21Oskar LundqvistBagheera Fjällmaraton sälen152152
21Ian Bird-RadolovicWTR152152
21Jonasi FahmiAll Blacks Thun152152
21Johannes AnderssonÖstersund152152
21Erik WickströmHestra IF Borås152152
26Johan CajdertTeam Merrell146146
26Andreas StandárGöteborg146146
26Magnus WesterlundOK Enen146146
26Dan EngbergJärla Orientering146146
26John OskarssonHelsingborgs Skid- o Orienteringsklubb146146
26Niklas GunnarssonBorås146146
32Thomas ByrbergIFK Mora OK140140
32John KumlinIK Ymer140140
32Vegard ÖieLöten140140
32Johan Jägers140140
32Niklas NordenssonLucksta IF Skidor140140
32Johan SärénBorås140140
38Karl IngardIK Rex134134
38Anatole Vera IbanezUmara Sports Club134134
38Karl AvedalRunacademy IF134134
38Gernot WagnerUmeå134134
38Max AnderssonHälle IF134134
38Melker HendénUlricehamns IF Skidor134134
44David GunnarssonIK Hakarpspojkarna129129
44Markus EdmondsGemla129129
44Arvid LinderNyköping129129
44Mats Peterson129129
44Daniel GranbergMellansels IF129129
44Dan WinnbergIK Trenne Ullared129129
44Robin GreusTeam Erla129129
51Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna124124
51Pierre-Gil TerrasDecathlon124124
51Oskar De Vahl124124
51Johannes BogrenHälle IF124124
51Charles AhlzénHestra124124
56Knut LyngarOPPEGÅRD, NORWAY119119
56Tobias AhnoffGöteborg119119
56André JonssonTeam Salming119119
56Staffan EngströmTegelvägen LK119119
56Niklas JohanssonBjärtrå119119
56Oskar ÅhrénMotala AIF119119
56Martin IsenwaldBorås119119
63Denny CalvoÖstersunds SK114114
63Erik DidingWarberg Running Club114114
63Kim RörvikGudö SK114114
63Simon StåhlTeam Nordic Trail114114
63Petter LarssonBarrgränd SK114114
63Erik AlnervikRunners Society Athletes Club Helsingborg114114
63Edvin HögmanUlricehamns IF Skidor114114
70Jan HermanssonMalung109109
70Marcus LindgrenGranPrix109109
70Morgan SalénVarekil109109
70Mathias Jonefjäll109109
70Hans ErikssonRunacademy109109
70Robert SvenssonVejbystrand109109
76Peter RedelundMora104104
76Andreas SchöndellHälle IF104104
76Jonny AnderssonLödöse104104
76Robin Persson104104
76Erik ViklundHärnösand104104
76Filip BerglundUlricehamns IF Skidor104104
82Marcus Olofsson Sävedalens AIK100100
82Ingvar SkoglundÖstansjö SK100100
82Fredrik ErikssonIK Akele100100
82Rickard Lundin100100
82Daniel NordinTimrå100100
82Marcus SjöströmBåstad100100
82Emil StrandbergJönköping100100

Resultat tidigare år

2020
Trailtouren ställdes in på grund av Covid-19.

2019
Herrar (pdf)
Damer (pdf)

Vi är sociala

Följ våra kanaler

#trailrunningsweden

Share the passion of trail

Sunday 13k slow trail run. New week coming up, new possibilites!

#swedishtrailrunners #swedenrunners #trailrunningsweden #trailrunning #runnersworld #instarunners #instarunner #instarunners #trail #runner #runningterritory #trailrunner #runhappy #teamnordictrail #worlderunners #runnersworldswe #garmin #salomonrunning #salomon #trail #funrungbg #arcteryx #topoathletic #werunpeking #asics
...

Thank you so much to everyone who made this summer season an amazing one!! ❤️☀️🏃🏼‍♀️🏕️👙
.
paysdusaintbernard
valaiswallis
.
#mypsb #campingdesglaciers #lafouly #moneteenvalais
#campinglife #camping #Trail #TrailRunning #TrailRunningSweden #Telemark #GirlsWhoTelemark #valais #valaiswallis #RunningGirl #runnersofinstagram #Switzerland_Vacations #montblanc
#grandesjorasses #montdolent #myswitzerland #mountainlife #LifeIsBetterInTheMountains #NatureIsAwesome #happygirl #summerisover
...

Alla backar ska testas ...

Idag blev det intervaller i Vomb🍃🍂
8×1000m plus nedjogg.
Jobbigt men nyttigt👊
...

Trailsnack

Vårt diskussionsforum på Facebook

 

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
2 weeks ago

Hej,,söker tips och inspiration på trailskor, mina första, har kollat in Saucony Peregrine 10 , några inputs ? ... Se merSe mindre

Kommentarer på Facebook

Har ett par Peregrine men osäker på vilket nummer. Jättesköna och bra fäste.

Jag gillar Inov-8 X-Talon 210 G. Bra för mig som landar på framfoten och gillar att känna marken i foten. För lätta stigar, elljusspår och grusväg kör jag Altra Lone Peak 5. Trevlig sko, men halkiga i terräng. Båda skorna känns torra bara några steg efter att ha stått i vatten. Bild från dagens tvåmilarunda när jag försökte gå runt ett blöthål. 🤪 VJ Sports har fått bra vitsord tidigare här i gruppen.

Det med skorna är väldigt personligt. För mig Saucony har fungerat väldigt bra, både på asfalt och trail. Bra kvalitet, skorna tål mycket och varar länge. Med peregrine 10 har jag sprungit många lopp i skog och fjäll mellan 30 och 80 km. Bra grep, stabila. Med tåstrumpor från injinji har jag kommit i mål med glada fötter och tår. För vissa har peregrine inte tillräckligt med dämpning för riktigt långa lopp. Det finns då Saucony Xodus men har inte provat den. Peregrine är en erkänd pålitlig och stabil sko som får bra recensioner i hela världen. Nu finns version 11, egentligen samma sko med små förbättringar på ovandelen. Finns ST versionen med grövre sula för blötare, halare underlag, eller på vinter (även ice variant med dubbar). 4 mm dropp tycker jag är en fin kompromiss, inte zero drop som kan vara en utmaning om man inte är van, men inte hög drop som gör att man lättare landar på hälen. Jag skulle absolut rekommendera Saucony peregrine. Ibland sägs det att de är lite tunga pga att de väger mer än 300 gram. Vissa personer verkar känna av 20-30 gram mer eller mindre. Jag tror inte det spelar så stor roll bara skon passar ens fötter. Lycka till! Ah, brukar beställa från Run21 till bra pris.

Grymt sköna skor, används när det inte är för blött och geggigt -då använder jag Salomon speedcross 5.

Der beror faktiskt mycket på vad för typ av trailöpning du mest avser att satsa på? Jag har typ 4-5 olika för olika ändamål, kommer du springa i tekniska skogsstigar eller större skogsvägar? Snabbt och tekniskt eller längre distans och mindre tekniskt? Off trails? Begreppet trail innefattar en stor del av olika typer underlag och löparsätt. Jag har skor från Icebug (Acceleritas & Spirit) för off trails och orientering. Inov-8 (Terraultra G270) för längre distans men med tekniska partier. Sen har jag även Salomon (Pulsar/Sense) för snabba stiglöpningar. Av dessa är Inov-8 favoriten och den som känns mest allround och klarar av längre pass (behaglig dämpning) men klarar fortfarande av de tekniska skogspartierna.

Jag har dynafit feline pro, lätt sko med väldigt bra Fäste, perfekt för stigar, klippor och tekniskt trail. Dock lite för lite dämpning om underlaget blir hårdare, typ grusväg nerför en slalomback. Har skaffat ett par peregrine också, men inte hunnit testa än. Dynafit har många olika modeller för olika ändamål

Jag har ett par Peregrine 11, tycker verkligen de är 👌 Gick upp två storlekar då jag vill ha riktigt gott om plats. Bra markkontakt och bra grepp. Sprang ca 3 mil första veckan efter jag köpt dem utan tendens till minsta skav. Dessutom är de ju förberedda för både dubbar, dränering och damasker vilket är ett extra +. Skor är ju verkligen en smaksak men jag gissar att det kommer finnas ett par Peregrine i min samling lång tid framöver ☺️

Som skrivits tidigare, vilken typ av trail ska du springa? För obanad terräng har jag Inov8 X-talon 212 - grym markkontakt. För lite obanat och tekniska stigar har jag Salomon speedtrack. Mest stig, lite grusväg eller obanat Asics GEL-Trabuco. Bor du i Stockholm finns Orienteringsspecialisten som har lite andra skor än vanliga sportkedjor.

View more comments

5 days ago

Skor. Denna mytomspunna, magiska del av en traillöpares utrustning.

Jag har varit i en större sportbutik nu och provat mig igenom Salming, Merrell, Altra och Hoka. Pga onormalt korta hälsenor tycker min fysioterapeut att nolldrop kanske inte är det bästa i dagsläget och medan jag jobbar upp styrkan runt höfter, ländrygg och bäcken är dämpning också bra.

Viktigast av allt är att de ska kännas BRA på foten. Och det gjorde verkligen Merrell Rubato GTX. Finns det någon som har dem och gillar dem? Det enda jag hittat är en som tyckte de hade för mkt dämpning.

Skall prova Inov-8, fler modeller av Altra och andra märken också inför den leriga, regniga och slafsiga perioden i Göteborgsskogarna.
... Se merSe mindre

Skor. Denna mytomspunna, magiska del av en traillöpares utrustning. 

Jag har varit i en större sportbutik nu och provat mig igenom Salming, Merrell, Altra och Hoka. Pga onormalt korta hälsenor tycker min fysioterapeut att nolldrop kanske inte är det bästa i dagsläget och medan jag jobbar upp styrkan runt höfter, ländrygg och bäcken är dämpning också bra. 

Viktigast av allt är att de ska kännas BRA på foten. Och det gjorde verkligen Merrell Rubato GTX. Finns det någon som har dem och gillar dem? Det enda jag hittat är en som tyckte de hade för mkt dämpning. 

Skall prova Inov-8, fler modeller av Altra och andra märken också inför den leriga, regniga och slafsiga perioden i Göteborgsskogarna.

Kommentarer på Facebook

Vad sa din fysioterapeut att du skulle göra med dina fötter/hälsenor?

Skor är svårt. Har haft några sköna Merrel, men har varit Hiking och "barfotamodeller". Nästan omöjligt att ge råd om skor då fötter är så olika. Är foten bred, smal, låg, hög, lång, kort, några besvärliga knölar. Själv har jag smala långa fötter med en lång "långtå" som gärna tar emot , böjer sig och skaver på översidan. Har då landat i överstorlek på Innov8 Xtalon 212 för skogen och Nike's klassiska Zoom Pegasus (nu 37or) för väg och bana. Springer också en del i Hoka Clifton 7, skön dämpning, men måste ha dubbla strumpor för att få stabilitet och testat ett par modeller av Altra, men även de för breda. Då jag har haft mycket blåtår och tåskav har jag även kommit fram till att springa med tådelare ("geleklumpar" från Apoteket) eller fivetoe-strumpor.

Kollade upp dojan ovan. Noll i dropp stod det på Merells hemsida. Uppfattade i din text att du behövde skor med mycket drop? Tänkte att de kanske var nått för mig? Men noll dropp får jag vänta med.

Hoka challenger gtx är grym 👌

Jag är väldigt nöjd med Merell Long Sky. Känns dämpad men ger ändå bra känsla och ska vara 8 mm dropp. Vill du ha mer dropp kan du köpa hälinlägg från apoteket (till vilka skor som helst)👍🏻

View more comments

2 weeks ago

Har någon haft problem med sprickor i glas i sina aktivitets- eller sportklockor?

Min fru köpte en Garmin Venu2, efter 3 dagar och helt normal användning upptäckte vi en spricka tvärs över glaset.

Garmin hävdar att det är vi gjort åverkan på glaset och att de aldrig haft några ärenden tidigare där glaset spruckit på det sätt vi beskriver.

Jag väljer att lita på min fru och ser 2 möjliga orsaker:
1. En inbyggd spänning i glaset som utlösts vid användning. Då jag jobbat med glas vet jag att det kan hända på större behandlade, härdade glas.
1. En åverkan som skett innan vi fick klockan som utlöst en spricka när vi började använda den.

Garmin tar inte reklamationen då glasskada inte ingår i garantin. Som ni förstår känns det surt att få detta efter 3 dagar utan att vi utsatt klockan för någon större påverkan.

#utrustning
... Se merSe mindre

Kommentarer på Facebook

har haft ett gäng klockor från suunto genom åren... aldrig hänt.

Inte samma klocka men det tycks som en del användare haft liknande problem. forums.garmin.com/sports-fitness/running-multisport/f/forerunner-945/208054/watch-display-cracked...

Har en begagnad FR 935 som har sett mycket roligt och glaset är fortfarande oskadd. Måndagsexemplar?

Hade en Garmin som jag vet glaset sprack på ( självförvållad vurpa i skogen) fick då reda på att garmins garanti inte gäller glaset, men allt annat på klockan. Använde superlim och klockan fungerar fortfarande. Sprickan har funnits där nu i över 5 år. ..Garmin är en helt underbar klocka, men garantier till den är värdelös!

Har du/ni försökt reklamera den till affären där den köptes? De bör vara intresserade av att ha nöjda kunder. Låter som klockan inte varit till Garmin? De bör rimligtvis kolla på klockan innan de uttalar sig, även om glas normalt sett inte täcks av garantin. Låter fö märkligt om de kan exkludera glaset från garanti, det är ju ingen förbrukningsvara. Om butik och Garmin vägrar befatta sig med det finns Allmäna Reklamationsnämnden samt att kommunen brukar ha konsumentvägledare. Funkar dock inte om klockan är köpt utomlands. Ett alternativ är att be om ett kostnadsförslag att byta glaset. Surt att behöva bråka om sådant hursomhelst, en vill ju gärna bli omhändertagen. Det är ju inga billiga produkter liksom. 🙄

Glaset sprack på min Fitbit efter att jag haft den något mindre än ett år. Jag fick välja om jag ville ha den reparerad eller en 50 procent rabatt på en ny.

Min frus Garmin Venu 2 blev familjens 10e Garminklocka sedan 2005 (en Forerunner 301). Frågan är om det blev den sista? Svar från Garmins kundtjänst när jag påtalade att liknande problem hade uppstått på andra garminklockor: "Självklart tror vi inte att din fru ljuger" samtidigt som de säger "Hade vi haft kända kvalitetsbristningar på glaset till en Venu 2, så hade detta varit någonting som uppdagats i detta läget". Här förlorade de åtminstone mig! Fick idag hem den här skönheten, en Coros Pace 2 som jag köpt i stället för den Garmin Forerunner 945 jag hade tänkt köpa. Jag vet att Garmin 945an är bättre, har fler funktioner, men det kändes inte bra längre ... känslan är viktig! Nu skall det springas backar 🙂 29 gram lätt och barometrisk höjdmätning.

View more comments

5 days ago

😍😍😍 ... Se merSe mindre

😍😍😍
1 week ago

Hej. Undrar om det finns någon trailgrupp i Ängelholms området? ... Se merSe mindre

Kommentarer på Facebook

Vår närmaste är i Båstad, men gruppen tränar runtom på Hallandsåsen och Bjäre och flera deltagare i gruppen deltar fast de bor kring Ängelholm. Välkommen! trailrunningsweden.se/lopargrupper/bastad/

1 week ago

Jag såg att det var ett lopp på söder som marknadsförde sig som det snabbaste 10km-loppet. Jag tänkte att det borde vara några i den här gruppen som har koll på vilket 5km-lopp som är det långsammaste.
Och som arrangör av Älvsjöloppet night trail så undrar jag givetvis hur vi står oss i den "anti-ligan" med snabbaste tid på 24:21.
... Se merSe mindre

Kommentarer på Facebook

Peak Performance Vertical K borde vara en kandidat för långsammaste 5 km (med sina 1000 höjdmeter). Banrekordet är 40:24, satt av Petter Engdahl.

Bara för referens är världsrekordet på drygt 12:35 youtu.be/uN9Y6gi24B4

Mount Marathon Race i Alaska ligger nog bra till. Bara 921 höjdmeter, men en ska inte bara upp utan även ner inom 5 km. Banrekordet är på 41:26. Fast det är ju lite tokigt att jämföra dessa bergslopp med Älvsjö. 😉 youtu.be/J2gfAyIGq-k

Går detta lopp i älvsjöskogen Lars? 🙂

2 weeks ago

Hello fellow runners!

Can anyone provide me with some tips for the upcoming Kullamannen ? First ultra to mention.

Any info will be much appreciated!

Cheers 🖖
... Se merSe mindre

Kommentarer på Facebook

Which distance?

My tip to you is, enjoy and put one feet infront of the other. It is a Hard comp but aa beutiful one with a lot of Love

The weather can be really challenging, so make sure you have clothes/kit for survival in your bag. I haven't run this specific race, but it is gnarly and rocky and probably just really, really wonderful. It"s not a walk in the park, for sure. Don't rush at the start... 🙏🏼❤️ Good luck! 💪🏼

Hämta fler

Poddar

Här samlar vi alla för Trailrunningpodden och Idre Fjällmaratonpodden. Trevlig lyssning!

 

Strava

Gå med i Trailrunning Swedens klubb på Strava och peppa ihop!

 

[custom-twitter-feeds]

Nyhetsbrev

Prenumerera på våra nyhetsbrev och få tillgång till specialerbjudanden.

 

Meny

X
X