100 mil genom Skåne som sommarutmaning

Oscar Detmer Nilsson och Erika Nilsson Waara är Norrbottningarna som skaffat sig en sommarutmaning utöver det vanliga. Under 52 sommardagar springer de hela Skåneleden, som sträcker sig totalt över 100 mil och genom de flesta av Skånes skogs- och naturområden. - Vi fick idén av att vi ville skapa en utmaning i samband med vår semester. Då Oscar härstammar från Helsingborg har vi vid skilda tillfällen sprungit delar av leden då vi varit i Skåne på besök, berättar Erika. Tanken med projektet var också att upptäcka hela Skåne, men från början hade de båda ingen riktig aning om hur lång hela leden egentligen var. - Att leden skulle vara så lång som 100 mil var en överraskning, men när vi upptäckte det var vi redan igång med projektet i tankarna. Vi söker gärna fysiska utmaningar ute i naturen och det här har hela tiden känts som en perfekt sådan, berättar Oscar. För att klara av belastningen rent fysiskt varierar de distanserna på turerna ordentligt. Vissa dagar blir det 15 km och andra dagar upp emot 35 km. Regelbundet lägger de också in vilodagar. Bor gör de på vandrarhem, bed & breakfasts eller hos släktingar/bekanta längs vägen. Med 75 mil genomförda är det överens om att projektet har varit lyckat. - Vi har verkligen fått se och uppleva variationen som Skåne har att erbjuda. Våra favoritplatser har hittills varit Kullaberg, Hammarsbackar vid Ales stenar och Söderåsen. Vad är det konstigaste ni varit med om längs vägen? - Oj, vi har sett älgar och plockat hjortron. Det sistnämnda känns kanske lite otippat i Skåne. Värmen har också påverkat oss en del och det har blivit mer vandring och mindre löpning än vad vi från början tänkt oss. Vill du läsa mer om de 100 milen längs Skåneleden kan du följa Erika och Oscar på Waaraworldwide.com

Oscar Detmer Nilsson och Erika Nilsson Waara är Norrbottningarna som skaffat sig en sommarutmaning utöver det vanliga. Under 52 sommardagar springer de hela Skåneleden, som sträcker sig totalt över 100 mil och genom de flesta av Skånes skogs- och naturområden.

- Vi fick idén av att vi ville skapa en utmaning i samband med vår semester. Då Oscar härstammar från Helsingborg har vi vid skilda tillfällen sprungit delar av leden då vi varit i Skåne på besök, berättar Erika.

Tanken med projektet var också att upptäcka hela Skåne, men från början hade de båda ingen riktig aning om hur lång hela leden egentligen var.
- Att leden skulle vara så lång som 100 mil var en överraskning, men när vi upptäckte det var vi redan igång med projektet i tankarna. Vi söker gärna fysiska utmaningar ute i naturen och det här har hela tiden känts som en perfekt sådan, berättar Oscar.

För att klara av belastningen rent fysiskt varierar de distanserna på turerna ordentligt. Vissa dagar blir det 15 km och andra dagar upp emot 35 km. Regelbundet lägger de också in vilodagar. Bor gör de på vandrarhem, "bed & breakfasts" eller hos släktingar/bekanta längs vägen.

Med 75 mil genomförda är det överens om att projektet har varit lyckat.
- Vi har verkligen fått se och uppleva variationen som Skåne har att erbjuda. Våra favoritplatser har hittills varit Kullaberg, Hammarsbackar vid Ales stenar och Söderåsen.

Vad är det konstigaste ni varit med om längs vägen?
- Oj, vi har sett älgar och plockat hjortron. Det sistnämnda känns kanske lite otippat i Skåne. Värmen har också påverkat oss en del och det har blivit mer vandring och mindre löpning än vad vi från början tänkt oss.

Vill du läsa mer om de 100 milen längs Skåneleden kan du följa Erika och Oscar på Waaraworldwide.com

Utvalda nyheter

Trailrunning Swedens Shop

Trailrunning Sweden AB
Strandridarevägen 1D, 312 71 Skummeslövsstrand
VAT-nr SE559145416901
Email: [email protected]


Lägger till i kundvagnen

  • x
X
X