Engström och Kantarp snabbast i Kolmården Vertical

300 höjdmeter på 5,5 kilometer, det känns i benen. Deltagarna i Kolmården Vertical 2019 fick uppleva en torr och snabb bana med bra fäste på berghällarna. Banan går främst på små stigar och lite obanad terräng. - Löparna passerade Kolmårdens högsta punkt på 171 meter över havet två gånger. För de som hade tid att njuta av utsikten, så var det fina vyer över Ågelsjön och ner mot Norrköping, berättar arrangörerna. Bergsspecialisten och orienteraren Robin Kantarp, Finspångs AIK, var först i mål tätt följd av Edvin Gundberg, Team Nordic Trail, endast sex sekunder efter. På tredje plats gjorde Henrik Pilvinge, OK Kolmården, ett starkt lopp. I damklassen var det även där en orienterare först, nämligen Johanna Engström från OK Hällen. På andra plats, 3.30 efter, kom Emma Backteman, IK Akele, och på tredje plats Tintin Almqvist. Resultat

300 höjdmeter på 5,5 kilometer, det känns i benen. Deltagarna i Kolmården Vertical 2019 fick uppleva en torr och snabb bana med bra fäste på berghällarna. Banan går främst på små stigar och lite obanad terräng.
- Löparna passerade Kolmårdens högsta punkt på 171 meter över havet två gånger. För de som hade tid att njuta av utsikten, så var det fina vyer över Ågelsjön och ner mot Norrköping, berättar arrangörerna.
Bergsspecialisten och orienteraren Robin Kantarp, Finspångs AIK, var först i mål tätt följd av Edvin Gundberg, Team Nordic Trail, endast sex sekunder efter. På tredje plats gjorde Henrik Pilvinge, OK Kolmården, ett starkt lopp.
I damklassen var det även där en orienterare först, nämligen Johanna Engström från OK Hällen. På andra plats, 3.30 efter, kom Emma Backteman, IK Akele, och på tredje plats Tintin Almqvist.

Utvalda nyheter

Trailrunning Swedens Shop

Trailrunning Sweden AB
Strandridarevägen 1D, 312 71 Skummeslövsstrand
VAT-nr SE559145416901
Email: [email protected]


Lägger till i kundvagnen

  • x
X
X