I samarbete med Deuter
-Lättvikt, ventilation och passform i toppklass-
Solen är på väg ner när starten går för årets stora ultralopp. Stegen känns lätta där du swishar fram över stigarna, och ryggsäcken sitter som en smäck. När nattkylan smyger sig på sträcker du dig bakåt och drar smidigt fram vindjackan ur den genomgående kängurufickan, helt utan att bryta steget. Mörkret faller djupt inne i skogen, men ur en av framfickorna fiskar du snabbt upp pannlampan. När magen börjar kurra framåt småtimmarna ligger räddningen – en energigel – redo och lättillgänglig i en av de tre överlappande bröstfickorna.
Så gryr äntligen morgonen och solen börjar värma. Pannlampan åker ner i sin ficka igen, och vindjackan stuvas undan på ryggen lika lätt som den åkte på. Kroppen skriker efter vätska i den stigande värmen, men du sippar bekvämt från de strategiskt placerade 500 ml softflaskorna på bröstet. Till slut springer du över mållinjen i strålande solsken.
Det är precis den här känslan av totalt, oavbrutet flow man vill åt under ett långt lopp – och det är exakt här Deuter Traick 9 kommer in i bilden. En bra löparryggsäck ska nämligen inte märkas, den ska bara finnas där och fungera.
Sammanfattande omdöme
Efter att ha sprungit en hel del med Deuter Traick 9 måste jag säga att jag överlag är riktigt imponerad. Det är faktiskt den mest bekväma löparryggsäcken jag har haft på mig hittills. Man ska dock vara medveten om en sak: just eftersom den är så otroligt smidig, följsam och andas så bra, så blir den automatiskt lite mindre robust. Det tunna och stretchiga materialet gör helt enkelt att man får kompromissa lite med slitstyrkan.
Med det sagt är den mer eller mindre klockren för det jag söker i en löparryggsäck. Jag får smidigt med mig ett ombyte, vätska och energi utan att den studsar, stramar eller blir onödigt varm på ryggen, jag tänker oftast inte på den alls när jag springer. Den har också smarta infästningsanordningar för stavar. Så för min del är det här en riktigt bra och genomtänkt ryggsäck som gör sitt jobb galant – oavsett om jag är ute på ett mysigt skogspass eller har tänkt mig att tävla under en längre tid.
Fördelar
● Otroligt lätt, luftig och ventilerande
● Följsam passform
● Smart och lättillgänglig förvaring
● Elastiskt och bekvämt stängningssystem över bröstet
Nackdelar
● Ligger du mellan två storlekar kan den kännas lite stor och glidig på grund av det mjuka materialet – gå hellre ner en storlek
● De medföljande flaskorna har en hård plasttopp som riskerar att spricka om man tappar dem (vilket hände under testet)
● Minimalistiska material gör den aningen mindre robust vid tufft slitage
● Passar inte den som behöver packa tungt eller ha med skrymmande utrustning
Egenskaper
Volym: 9 liter
Vikt: Ryggsäcken jag fick hem vägde 208 gram, utan vattenflaskor (storlek M). Flaskorna väger 36 gram styck (tomma). Deuter listar 175 g på sin hemsida och det kan kanske stämma för mindre storlekar.
Dimensioner: 39 / 24 / 14 (L x B x D) cm
Rekommenderad vikt: <= 5 kg
Användningsområde: Traillöpning, långpass, ultralopp och snabba turer på fjället
Funktioner och packutrymme
Traick 9 har en genomtänkt, och enligt mig väldigt bra, förvaring och organisering. Istället för få, stora utrymmen har Deuter satsat på flera smarta lösningar som ger enkel åtkomst under löpningen:
● Bröstfickor i tre lager: På båda sidorna framtill finns tre överlappande fickor (en yttre med dragkedja, en bakom med åtkomst uppifrån och en från sidan). Perfekt för att separera gels, handskar, telefon och nycklar. Att det finns två fickor med dragkedja framtill är ett stort plus; här får mobilen lätt plats.
● Flaskfickor: Avsedda för standard 500 ml softflaskor, kompletta med små öglor (cap loops) som hjälper till att hålla flaskorna på plats även när de börjar tömmas. Notera dock att de medföljande flaskorna har en topp av hårdplast, vilket jag inte är jätteförtjust i. Under mitt första pass föll en flaska ur ryggsäcken (mer om detta nedan) och när den slog i backen sprack hårdplasten. Jag föredrar mjuka flaskor hela vägen upp, då det också gör det enklare att klämma ut den sista slurken vatten (att pressa för hårt på Deuter-flaskans hårdplast känns inte optimalt).
● Känguruficka bak: En stor, genomgående ficka i ryggslutet (öppen åt båda sidorna), vilket gör det extremt enkelt att stuva undan eller plocka fram till exempel en vindjacka i farten.
● Huvudfack: Baktill hittar du dels ett stort, öppet huvudfack närmast ryggen, dels ett yttre dragkedjefack som kan expanderas för att verkligen rymma ryggsäckens hela volym på 9 liter (det finns även en variant på 5 liter, och detta fack verkar vara den enda skillnaden i volym). Här får man plats med all obligatorisk utrustning för ett ultralopp, förstärkningsplagg och extra mat. Facket på ryggen med dragkedja är det enda facket jag har problem att använda löpande.
● Vätskeblåsa och stavar: Ryggsäcken har genomföring över axlarna ifall man föredrar att springa med vätskeblåsa, max 1.5 liter. Den levereras också med lösa bungeeremmar och krokar som gör det möjligt att fästa löparstavar antingen vertikalt över bröstet eller horisontellt längs ländryggen.

Passform & material
Ryggsäcken är tillverkad i ett mycket tunt och ventilerande mesh-material som kramar om överkroppen på ett bra sätt. Det elastiska bungee-systemet över bröstet gör det enkelt att snabbt justera passformen i farten och säkerställer att ryggsäcken sitter tajt utan att begränsa andningen. Materialvalet gör att ryggsäcken är extremt sval och skön även under varma sommardagar.
En viktig detalj gällande passformen är dock storleksvalet. Jag testade storlek M, och med mitt bröstomfång på 96 cm (på bröstets bredaste del) hamnar jag i det nedre spannet för storlek Medium. Men för att ryggsäcken, och inte minst de fyllda flaskorna framtill, inte skulle skumpa, behövde jag dra åt ryggsäcken ordentligt. Eftersom materialet är så följsamt och tunt tror jag att storlek Small hade varit det klart bättre valet för mig. Mitt tips till dig är därför: är du mellan två storlekar, eller kanske i det absolut nedre spannet i en storleksklass, bör du gå ner en storlek. Stängningssystemet över bröstet är mycket elastiskt, så det är inte några problem att få på sig även en storlek mindre.
Under ett första tufft intervallpass med snabb fart (3:00 min/km) upplevde jag att en av flaskorna hoppade ut ur fickan, trots att jag hade trätt öglorna runt flasktoppen för att säkra den. Tempot (som säkerligen är högre än vad ryggsäcken primärt är utvecklad för), tillsammans med att storleken var något för stor för mig och att tyget är så glidigt, bidrog antagligen till detta. Det bör därmed inte vara ett generellt problem för majoriteten, förutsatt att man hittar rätt storlek och inte får för sig att, som jag, stresstesta ryggsäckens infästningar för vattnet i riktigt höga farter.
Den tunna och smidiga materialkombinationen gör även att slitstyrkan tar lite stryk. Springer du snabbt med en välfylld väska känns det som att vissa av sömmarna får arbeta hårt och kan nötas över tid. Det handlar absolut inte om dålig byggkvalitet – det är helt enkelt den oundvikliga kompromissen för att få en ryggsäck som är så här lätt, smidig och följsam.
Jämförelse
Eftersom jag tidigare främst har sprungit med något större löparryggsäckar, är Deuter Traick 9 en helt ny, och väldigt positiv, upplevelse för mig. Trots den smidiga designen är det inga problem att packa ner 5 kg utrustning; ryggsäcken sitter otroligt mycket bättre än de större modellerna jag är van vid.
Generellt om testningen
Deuter Traick 9 har testats under flertalet pass på teknisk stig, grus, asfalt och i obanad terräng. Fokus har legat på att utvärdera hur ryggsäcken hanterar full packning (vätska, energi och förstärkningsplagg) i förhållande till studs, skav och värmeutveckling.
Om testaren
Namn: Andreas Uller
Vikt (kg): 67
Bröstomfång (cm): 96
Lätt löpare/orienterare som springer 10-14 mil i veckan beroende på underlag, årstid och mängd alternativ träning.
