Det är något särskilt med att uppleva ett land med löparskorna. Att springa på natursköna stigar, upptäcka nya platser och dela upplevelser med likasinnade, skapar minnen som lever kvar långt efter att resväskan har packats upp hemma. Vi bad reseledarna Sara Costa och Johan Ek Weis berätta om sina personliga favoriter från resan. Här är deras sex höjdpunkter.
1. Att få visa "mitt" Portugal

För Sara är den allra största glädjen att få dela sitt hemland med svenska löpare.
– Jag älskar att få visa platser som betyder något för mig personligen. Inte bara de välkända sevärdheterna, utan också stigar, byar och miljöer som jag själv har en relation till. Under resan besöker vi till exempel byarna kring Jarmelo. Där finns en dramatisk historia som sträcker sig tillbaka till 1700-talet, och det är dessutom trakten där mina föräldrar växte upp. Det är platser som få besökare hittar till på egen hand, men med lokal kännedom som guide öppnas dörren till en mer genuin sida av landet, där naturen, kulturen och människorna får ta plats på riktigt.
2. Naturen som få känner till

När många tänker på Portugal går tankarna direkt till stränder, surf eller fotboll. Johan menar att landet har så mycket mer att erbjuda.
– Under resan väntar väldigt speciella platser med spektakulära utsikter. En av mina favoriter är Serra da Estrela, där vi springer på små stigar och når platser som bara kan upplevas till fots, som Nave da Mestra och Covão dos Conchos. Det gör ett starkt intryck när man tar sig fram genom landskapet på egen kraft, njuter av naturen längs vägen och sedan belönas med en ovanlig plats eller en fantastisk utsikt.
3. Maten

När vi är nöjda med löpning och utforskande väntar en annan av Portugals stora styrkor: maten.
Resan ger möjlighet att prova lokala specialiteter, klassiska portugisiska rätter och familjeägda restauranger där måltiderna ofta blir en naturlig förlängning av dagens äventyr. För många deltagare blir kvällarna runt middagsbordet några av resans mest minnesvärda stunder.
- Tillsammans med restaurangerna väljer vi rätter som passar gruppen och som visar upp olika sidor av det portugisiska köket, berättar Sara. Efter dagens löpning väntar traditionella luncher, och varje kväll samlas vi kring en trerättersmiddag. Soppa är förstås ett stående inslag, få saker är så portugisiska som en krämig soppa före huvudrätten.
4. Gemenskapen

En sak som återkommer gång på gång när deltagarna beskriver vad de har tagit med sig från sina äventyr är gemenskapen. Du kan resa ensam och snabbt hitta nya löparvänner. Du kan komma tillsammans med en vän eller partner. Oavsett vilket skapas en särskild sammanhållning genom löpningen, tiden tillsammans och samtalen längs stigarna.
– Det är något speciellt med att dela ett löpäventyr med ett härligt gäng, säger Johan.
5. Att få träffa deltagarna

– Inför varje resa finns förväntan, planering och kontakt med deltagarna. Men en av de största höjdpunkterna för oss är när gruppen äntligen möts på plats. När namn blir ansikten, de första samtalen tar fart och den första gemensamma löpturen markerar starten på några dagar fyllda av härliga stunder, säger Johan.
Bonusfavoriten: Pastel de Nata

Och ja, det finns faktiskt en favorit till som Sara och Johan tycker förtjänar ett eget omnämnande. Den klassiska portugisiska bakelsen Pastel de Nata. Krispig, krämig och nästan omöjlig att nöja sig med bara en. Ett perfekt komplement till en trailresa fylld av både äventyr och njutning.
Trailresan till Portugal tar upplevelselöpning till nästa nivå. Här slutar inte njutningen när löppasset är över, den fortsätter runt middagsbordet, i mötena med människorna, och i gemenskapen som växer fram under resan. Fem dagar som skapar minnen för livet.
Om resan
Datum: 21-25 oktober
Samling: Lissabons flygplats
Boende: Sport Hotel Gym & Spa i Covilhã
Väder: 15-20 grader
För vem: Du som är van att vara ute och röra dig i 2-3h, vi delar in oss i olika grupper vid behov
