Emma Eriksson tog sin andra raka seger i Craft Idre Fjällmaraton, medan Martin Nilsson äntligen fick vinna i Idre och det dessutom på nytt banrekord.

Över 3 800 löpare var anmälda till den åttonde upplagan av Craft Idre Fjällmaraton och de fyra distanserna 8 km, 18 km, 28 km och 45 km. På elitens huvuddistans 45 km var det tydligt direkt från start att Martin Nilsson hade ett eget tempo i kroppen och han fick göra ett sololopp genom hela banan.
- Det var lite oväntat, jag satte av i ett tempo som kändes kontrollerat men hyfsat snabbt. Jag blev förvånad när jag fick en lucka redan efter några kilometer. Det är ingen idé att stanna och vänta in dem, så det var bara att kötta på och se till att de inte kommer ikapp. Det är alltid svårt när man är jagad och inte vet hur nära de andra är, speciellt i de stenigaste partierna där det kändes långsamt var jag rädd att de skulle komma bakifrån. Jag kände mig överraskande stark genom loppet, fram till 30 km är en slags löpning och sedan får man lägga i en annan växel - jag är glad att jag hade den, säger Martin Nilsson (Storsjöodjuren/IFK Umeå/VJ).

Foto: Peter Holgersson

De senaste två årens segrare Olle Kalered (Tjalve FIF/Hoka) har inte haft samma uppladdning som vanligt utan störts av skador, Med ett habilt lopp säkrade han andraplatsen, distanserad med åtta minuter. Trea, för fjärde året i rad, blev Linus Hultegård (Gbg Trail Team/Craft Run Team).

Stor favoriten i damklassen, Emma Eriksson, gjorde ingen besviken. Med ett nytt topplopp tog hon andra raka segern i Idre. Hon blev dessutom sexa i hela loppet.
- Jag ramlade och slog knät i en sten efter två mil, det gjorde ont där och då men sedan gick det över. Det var en bra och kontrollerad öppning, jag hade sällskap av ett gäng killar fram till passeringen vid Nipfjället. Sedan hände den här incidenten och då fick jag jobba lite mentalt i och med att det gjorde rejält ont. Sedan rullade kilometrarna på. Det är jättekul att vinna här igen, en skön känsla, säger Emma som tävlar för (Gbg Trail Team/Hälle IF/VJ).

Norskan Marte Emilsen tog andraplatsen, 17 min efter, trea blev Greta Halldén (Mölndals AIK/Craft).

Foto: Peter Holgersson

Utvalda nyheter

Trailrunning Swedens Shop

Trailrunning Sweden AB
Strandridarevägen 1D, 312 71 Skummeslövsstrand
VAT-nr SE559145416901
Email: [email protected]


Lägger till i kundvagnen

  • x
X
X