Sjöwall och Kantarp starkast över 50 km i TRS Virtual Series

Ulrika Sjöwall sprang de 50 kilometrarna i Icebug Trail i TRS Virtual Series på 4.36 och var därmed snabbaste dam. På herrsidan var det en tajt duell mellan Robbin Kantarp och Fredrik Bakkman, till slut skiljde det bara 54 sekunder – till Kantarps fördel. – Det var väldigt jämt, det är lite fascinerande att det blir så många sekundstrider med det här upplägget. Det gick förvånansvärt lätt, jag hade valt en runda för att undvika alltför många backar. Jag sprang hemifrån upp till Sörsjöns camping där det finns 5 och 10 km terrängspår. Planen var ett varv på 10 km och sen en annan väg hemåt. Men det gick lite fortare än tänkt så serviceteamet var inte på plats efter det varvet, så det blev ett på 5 km också i väntan på dem. Då insåg jag att tänkt väg hem skulle bli för långt. Så vi bestämde en ny målplats där jag kunde bli upphämtad och jag tog ytterligare ett varv på 5 km spåret innan jag sprang vidare längs Östgötaleden, säger Robbin. – Planen var att försöka hålla 4.30 min/km så länge som möjligt, jag hade räknat med att börja tappa fart efter 30–35 km. Men det gick över förväntan och jag var lite snabbare än så från 10–40 km, trots att jag ”pausade” ca 2 min när jag fyllde på med energi och vätska vid 30 km. Under sista milen blev jag gradvis tröttare men kunde ändå hålla farten bra, fick lite hjälp då det var ganska mycket nerför på slutet, berättar Robbin som klockade in på 3.44. Ulrika Sjöwalls mål var att gå på känsla. – Jag valde att springa i känd terräng då jag har ett stort skogsområde bakom husknuten. Där varvade jag  stigar med grusvägar, elljusspår och cykelleder. Trots att området är väldigt stort så blev det lite tassande i ”samma spår” lite från och till nu när det var 50 km på agendan. Något blött med hala stenar och rötter som gjorde det stundtals lite vanskligt, men jag höll mig på fötterna från start till mål. – Min tanke med loppet var att gå på känsla, må bra mentalt hela vägen och ha så lätta steg som möjligt. Har varit några tuffa utmaningar på raken, med den här fantastiskt roliga virtuella serien, som börjar göra sig lite smått påminda i kropp och knopp. Med fokus på välmåendet så fick jag mig en väldigt bra runda där huvudet var med hela vägen, benen var även de pigga så det kändes som tanken med racet gick mål. Så helt klart väldigt nöjd med min dag i löparskorna, berättar Ulrika. I 16 km klassen var Annelie Johansson återigen snabbast bland damerna, på 1.11. På herrsidan var Carl Johan Sörman överlägsem med 58 minuter. – Det är häftigt att se så många motiverade löpare ta sig an de här virtuella loppen. Många gör imponerande insatser, i distans och i fart, säger David Andersson på Trailrunning Sweden. Resultat På lördag 9 maj fortsätter TRS Virtual Series med USWE Trail 21, 1 km. Häng på! Anmälan TRS Virtual Series

Ulrika Sjöwall sprang de 50 kilometrarna i Icebug Trail i TRS Virtual Series på 4.36 och var därmed snabbaste dam. På herrsidan var det en tajt duell mellan Robbin Kantarp och Fredrik Bakkman, till slut skiljde det bara 54 sekunder – till Kantarps fördel.

– Det var väldigt jämt, det är lite fascinerande att det blir så många sekundstrider med det här upplägget. Det gick förvånansvärt lätt, jag hade valt en runda för att undvika alltför många backar. Jag sprang hemifrån upp till Sörsjöns camping där det finns 5 och 10 km terrängspår. Planen var ett varv på 10 km och sen en annan väg hemåt. Men det gick lite fortare än tänkt så serviceteamet var inte på plats efter det varvet, så det blev ett på 5 km också i väntan på dem. Då insåg jag att tänkt väg hem skulle bli för långt. Så vi bestämde en ny målplats där jag kunde bli upphämtad och jag tog ytterligare ett varv på 5 km spåret innan jag sprang vidare längs Östgötaleden, säger Robbin.

– Planen var att försöka hålla 4.30 min/km så länge som möjligt, jag hade räknat med att börja tappa fart efter 30–35 km. Men det gick över förväntan och jag var lite snabbare än så från 10–40 km, trots att jag ”pausade” ca 2 min när jag fyllde på med energi och vätska vid 30 km. Under sista milen blev jag gradvis tröttare men kunde ändå hålla farten bra, fick lite hjälp då det var ganska mycket nerför på slutet, berättar Robbin som klockade in på 3.44.

Ulrika Sjöwalls mål var att gå på känsla.
– Jag valde att springa i känd terräng då jag har ett stort skogsområde bakom husknuten. Där varvade jag  stigar med grusvägar, elljusspår och cykelleder. Trots att området är väldigt stort så blev det lite tassande i ”samma spår” lite från och till nu när det var 50 km på agendan. Något blött med hala stenar och rötter som gjorde det stundtals lite vanskligt, men jag höll mig på fötterna från start till mål.

– Min tanke med loppet var att gå på känsla, må bra mentalt hela vägen och ha så lätta steg som möjligt. Har varit några tuffa utmaningar på raken, med den här fantastiskt roliga virtuella serien, som börjar göra sig lite smått påminda i kropp och knopp. Med fokus på välmåendet så fick jag mig en väldigt bra runda där huvudet var med hela vägen, benen var även de pigga så det kändes som tanken med racet gick mål. Så helt klart väldigt nöjd med min dag i löparskorna, berättar Ulrika.

I 16 km klassen var Annelie Johansson återigen snabbast bland damerna, på 1.11. På herrsidan var Carl Johan Sörman överlägsem med 58 minuter.

– Det är häftigt att se så många motiverade löpare ta sig an de här virtuella loppen. Många gör imponerande insatser, i distans och i fart, säger David Andersson på Trailrunning Sweden.

Resultat

På lördag 9 maj fortsätter TRS Virtual Series med USWE Trail 21, 1 km. Häng på!

Anmälan TRS Virtual Series

Utvalda nyheter

Trailrunning Swedens Shop

Trailrunning Sweden AB
Strandridarevägen 1D, 312 71 Skummeslövsstrand
VAT-nr SE559145416901
Email: [email protected]


Lägger till i kundvagnen

  • x
X
X